Go to Top

Cztery filary internetu – potrzeby klientów

Cztery filary internetu – potrzeby klientów - PCKOstatnio poruszaliśmy dość oczywistą kwestię, a mianowicie fakt, że nasz biznes jest skierowany do ludzi i musimy o tym bezwzględnie pamiętać. Dziś proponuję, żebyście przeprowadzili doświadczenie. Odwiedźcie kilka stron internetowych i przyjrzyjcie się opisom produktów. Najlepiej, gdyby były to sklepy z zupełnie innej branży, niż ta, w której się obracacie, żebyście się czuli jak zwykli klienci. Po zakończeniu doświadczenia przeanalizujcie wasze spostrzeżenia.

Z mojego doświadczenia wynika, że wiele przedsiębiorstw znakomicie potrafi nam przekazać informację, dlaczego to właśnie ich produkt lub usługa jest lepsza, niż konkurencji.

Z pewnością mieliby trudności, gdyby musieli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego klient ma wybrać właśnie ich i w jaki sposób oferta firmy odpowiada na jego potrzeby. Wytłumaczenia jest proste. Przedsiębiorstwa koncentrują się na swojej produkcji. Na dalszym planie są potrzeby odbiorców. W jaki sposób mamy zatem przedstawić naszą ofertę, żeby odpowiadała ona oczekiwaniom klienta?

Odpowiedzią na nasze pytanie jest „PCK”. Jest to specjalny sposób przedstawiania produktów lub usług firmy. Składowe tego skrótu obrazują, na czym polega ta metoda. „P” to potrzeba klienta, a „C” to cecha naszego produktu, która zaspokaja jego oczekiwania. „K” oznacza natomiast korzyść dla klienta wynikająca z usług naszej firmy. Te zasady należy odnieść do ludzi. Dzięki temu możemy opisać nasz produkt tak, że będzie on zaspokajał potrzeby klienta i pozwoli mu odkryć korzyści z jego zakupu i użytkowania.

Stosowanie tej metody pokazuje, że klient i jego oczekiwania są najważniejsze w prowadzeniu własnego biznesu. Poprzez skupienie się na korzyściach konsumenta i zastosowanie USP (unique selling proposition), czyli unikalnych propozycji sprzedaży, możemy uniknąć sytuacji, gdy jedynym wyróżnikiem naszego produktu lub usługi jest cena, ponieważ dbamy o benefity klienta.

, , , , , , , , ,