Go to Top

Dlaczego warto inwestować w content?

content-marketingContent, czyli wszystkie treści w formie tekstowej, graficznej oraz dźwiękowej, które możemy udostępniać klientom w internecie, to narzędzie o ogromnym potencjale. Ich tworzenie jest jednak trudne i kosztowne, ponieważ w ten proces zwykle trzeba zaangażować dodatkowe osoby, niezwiązane z działem marketingu i sprzedaży. Content nie jest również magicznym narzędziem, które spowoduje natychmiastowy wzrost sprzedaży. Dlaczego więc warto go tworzyć?

Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie musimy zdać sobie sprawę, że kreowanie contentu na własną rękę wymaga sporych nakładów sił i środków. W tym procesie nieoceniona będzie pomoc osób ze stosownym doświadczeniem, takich jak copywriterzy czy dziennikarze.

Dobre przyswojenie nowych umiejętności wymaga jednak częstych konsultacji, dlatego wiele firm woli przeznaczać środki na kampanie płatne, zamiast tworzyć treści na własną rękę. Samodzielne tworzenie contentu to jednak bardzo cenna umiejętność, która okaże się przydatna w wielu sytuacjach.

Przede wszystkim, content jest nieoceniony w relacjach z klientami. Ciekawe treści można umieścić na przykład w newsletterze i w ten sposób uzupełniać wiedzę adresatów oraz przy okazji budować własny autorytet. Poza tym, zamiast przesyłać treści tylko raz na jakiś czas, możemy pozostawać w stałym kontakcie za pośrednictwem innych kanałów komunikacji.

Interesujące materiały umieszczone na naszej stronie będą zachętą do powrotu dla odwiedzających ją osób. Klient może nie zechce zapisać się do newslettera, ale będzie miał na uwadze, że warto od czasu do czasu zajrzeć pod nasz adres. Jeśli strona jest nieciekawa, użytkownik nie ma powodu, by ponownie ją odwiedzić.

Content na stronie jest przydatny także w kontekście marketing automation. Na jego podstawie można określić zainteresowania i oczekiwania użytkowników, a co za tym idzie odkryć ich potrzeby, które można zaspokoić za pomocą innych treści.

Gdy w procesie kreacji uczestniczą również pracownicy działu sprzedaży, zdobywanie klientów staje się jeszcze łatwiejsze. Uniwersalnym pomysłem na content jest udzielanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

content i marketing automation

Content ma ogromne znaczenie w kontekście działań w mediach społecznościowych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wypełnić wartościowymi treściami nasze profile na Facebooku, Google + czy LinkedIn. Brak własnych materiałów jest problemem i skłania do rożnych, nie zawsze kreatywnych posunięć. Ich owocem są na przykład posty ze zdjęciami i podpisem „Piąteczek” czy zadawane na profilu pytania z rodzaju „Co teraz robicie?”.

Wysiłek włożony w tworzenie contentu ma również przełożenie na skuteczność pozycjonowania. Dobrze skonstruowane treści powodują, że nie musimy zdawać się wyłącznie na płatne usługi SEO, a tym samym zyskujemy większą kontrolę nad przepływem i wielkością ruchu. Jeśli artykuły są sensowne i wartościowe, a do tego przyrastają w tempie 2-3 tygodniowo, nasza pozycja w wyszukiwaniach Google będzie  lepsza.

Tworzenie contentu jest trudne i wymaga dużych nakładów sił oraz kosztów, ale efekty utrzymują się przez długi czas, co ma duże znaczenie dla naszego ruchu. Jeśli opieramy się wyłącznie na płatnych usługach typu Google AdWords, po ich wyłączeniu ruch spada natychmiastowo. W przypadku contentu jest inaczej. Wartościowe treści umieszczone w sieci pracują na naszą korzyść bardzo długo, nawet jeśli odpowiedzialna za nie osoba już z nami nie współpracuje i ich nie uaktualnia.

 

Content jest więc bardzo ważnym narzędziem i należy o nim pamiętać oraz go używać. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest to ani łatwe, ani szybkie, ani tanie.

 

, , , ,