Go to Top

Hashtagi w biznesie – jak ich używać?

hashtag-e1305172381732O hashtagach, obecnych na portalach społecznościowych od dłuższego czasu, znów zrobiło się głośno za sprawą Facebooka, który niedawno dopuścił je do użytku na swojej platformie.

W jaki sposób można wykorzystać hashtagi do budowy wizerunku marki i promocji swoich produktów?

Czym są zwroty zaczynające się od charakterystycznej kratki? Hashtagi to słowa bądź krótkie frazy ze znakiem „#”, na początku które umieszczone we wpisie na portalu społecznościowym przyjmują formę aktywnego linka i skupiają wszystkie wątki dotyczące danego tematu. Przykładowo, hashtag #Apple pokaże nam wszystkie dyskusje o marce opatrzone tym oznaczeniem. Często przyjmują one formę skrótową, np. #hr czy #pr, ale też wykorzystują nazwiska, miejsca oraz na dobrą sprawę cokolwiek, co w danej chwili wyda nam się interesujące. Można je umieszczać w dowolnym miejscu w wypowiedzi, choć najczęściej znajdują się na jej końcu. Ponieważ w ramach hashtagów całą frazę piszemy łącznie, dla zwiększenia czytelności możemy używać wielkich liter, np. #SzkoleniaDlaManagerów.

#Binzes lubi hashtagi

Hashtagi używane umiejętnie spełniają kilka funkcji z biznesowego punktu widzenia. Przede wszystkim, sprawdzają się przy reklamowaniu produktów – wystarczy oznaczyć jego nazwę lub typ odpowiednim znaczkiem, żeby osoby nim zainteresowane lub nieświadome jego istnienia mogły znaleźć informacje na dany temat. Jeśli trzymasz rękę na pulsie social-mediowych trendów, możesz wykorzystywać popularne hashtagi do promocji swoich produktów, oczywiście pod warunkiem, że wpisują się w ich kontekst.

Hashtagi pomagają także w optymalizacji SEO. Twoi klienci na co dzień szukają w sieci produktów, które oferujesz, więc jeśli opatrzysz je odpowiednim znakiem (np. #letnie sukienki, #szkoleniajęzykowe czy #buty) polepszysz swoje szanse na odnalezienie twojej firmy i ułatwisz im życie. W tym momencie warto wspomnieć o tym, by hashtagi były nie tylko skorelowane z treścią dyskusji, ale również precyzyjne. Zastosowanie samej frazy #szkolenia będzie zbyt ogólne, ponieważ ich tematyka może być różna.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że twój hashtag mógłby być źle zrozumiany, uściślij go i rozszerz.

Od czego zacząć?

W jaki sposób można wykorzystać to narzędzie do wzmacniania marki w mediach społecznościowych? Odpowiedź jest prosta – możemy aktywnie udzielać się w otagowanych dyskusjach oraz inicjować je samodzielnie. Jeśli uda nam się stworzyć popularny hashtag jest duża szansa, że poszerzymy grono potencjalnych klientów czy partnerów. By tak było, na początek warto przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób to narzędzie wykorzystują inni, czyli które zwroty są chętnie używane i w jakich kontekstach się pojawiają.

Kolejnym krokiem jest stopniowe włączanie się w te dyskusje i dodawanie powiązanych z nimi hashtagów do swoich wypowiedzi. Przy ich wyborze trzeba pamiętać o tym, by używać zwrotów odwołujących się ściśle do tematu dyskusji – osoby, które użyją hashtagu będą oczekiwać konkretnych treści i mogą się zniechęcić, jeśli dostaną coś zupełnie innego. Obecność hashtagów w postach to również oznaka aktywności i kompetencji, więc dbaj o to, by angażować się w dyskusje dotyczące spraw, które umocnią wizerunek firmy w oczach innych.

Przy używaniu hashtagów trzeba pamiętać o umiarze, ponieważ stosowane zbyt często stają się social-mediowym odpowiednikiem mailowego spamu. Używaj ich precyzyjnie i tam, gdzie to działanie może przynieść potencjalne korzyści. Jeśli wybierzesz hashtag przynależny twojej firmie, używaj go potem konsekwentnie.

, , , , , ,