Go to Top

Strategia dotarcia do klienta z nowego rynku

Ze względu na charakter mojej pracy często spotykam się z osobami, które prowadzą firmy z branży IT, a ostatnio coraz częściej widzę, że takie firmy starają się wejść na rynek zagraniczny. Model biznesowy jest bardzo prosty. Cały zespół IT działa z Polski, klienci mieszkają za granicą i płacą w innej walucie niż PLN :)

No tak, dla wszystkich to świetny pomysł na biznes, więc… dlaczego nie wszyscy tak działają?

Co w sytuacji, jeśli chcielibyśmy odnaleźć się na nowym rynku, który do tej pory był dla nas z jakichkolwiek powodów niedostępny? Mamy szansę zaistnieć i znaleźć klientów, czy jesteśmy skazani na porażkę, jeśli nie znamy lokalnego rynku?

Rozwiązaniem w takim przypadku będzie wdrożenie strategii opartej na  inbound marketing – dzięki któremu możemy stworzyć własne kampanie oparte na jednej, spójnej strategii.

Inbound marketing skupia się na połączeniu:

  • działań SEM i SEO,
  • działań w blogosferze,
  • aktywności w mediach społecznościowych,
  • kontentu – tworzenia interesujących i cennych treści.
I te właśnie działania (właściwie skoordynowane) mają doprowadzić do tego, że potencjalni klienci nas odnajdą.  W odróżnieniu od stosowanego jeszcze oudbound marketingu, opartego na nieefektywnej strategii „push” – czyli telemarketing, standardowa reklama, czy kampania e-mailingowa skierowane do niewłaściwej grupy celu (w przypadku wysyłek do niewłaściwie stargetowanych).

Jeśli wykorzystamy wszystkie te narzędzia we właściwy sposób, możemy spodziewać się sukcesu na wybranym rynku lokalnym.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Marketo, tworząc strategię na nowym rynku powinniśmy pamiętać o poszukaniu wsparcia na lokalnym rynku. Lokalni eksperci pomogą na pewno w zrozumieniu rynku, którego się nie zna.  Przybliżą rynek, którego nie znasz i znajdą klientów. Zastanów się też, w jaki sposób możesz ich wypromować – na przykład uwzględnić ich w swoich ebookach, wywiadach, seminariach.  Potem zadziała reguła wzajemności znana z psychologii. Dzięki wzajemnej promocji staną się oni ambasadorami twojego produktu. Poza tym dzięki nim możesz się też dowiedzieć kto jest twoim klientem na danym rynku – czym się charakteryzuje i czego oczekuje od Twojego produktu. Pamiętaj, że zachowania ludzi różnią się od siebie i warto też żebyś miał wsparcie osób, które wytłumaczą Ci różnice i osobliwości danego rynku. Jeśli chcesz sprzedawać w Europie to te różnice mogą być mniejsze w porównaniu z rynkiem azjatyckim czy amerykańskim.

Na pewno warto też zainwestować w lokalny marketing w wyszukiwarkach. Dzięki temu – bez tworzenia drogiej i nieskutecznej kampanii display możesz wypromować swoją markę na innych rynkach. Dla przykładu -  ponad 50% polskich użytkowników wyszukuje informacji w wyszukiwarce przed zakupem towaru (nawet offline).

inbound marketing - consumer

www.consumerbarometer.com

Produkcja treści jest niezbędna, a dodatkowo jest częścią strategii marketingowej. Ich rodzaj może być różny mogą to być np: raporty, porady czy właśnie blogi – o których wspomnieliśmy wcześniej.  Nie zapominaj też, że tworzenie kontentu (tym bardziej na rynek lokalny, którego nie znasz) nie jest proste – o czym świadczą najnowsze badania MarketingSherpa (poniżej). Tworzenie treści (content creation, blogging) sprawia wiele trudności.

inbound marketing - sherpa

marketingsherpa.com

Tworzenie treści, które będą “wartością dodaną” i za które użytkownik może “płacić” zostawiając dane kontaktowe (e-mail, telefon) jest bardzo przydatne przy budowaniu bazy potencjalnych klientów, a następnie przy “drążeniu”, czyli zdobywaniu wartościowych leadów. Tutaj wielką pomocą służy oprogramowanie do automatyzacji działań marketingowych.

Bardzo istotne jest też zadbanie o social media. Warto więc zastanowić się w jaki sposób prowadzić profile na portalach społecznościowych (czy stworzyć osobny profil, czy też targetować wpisy – co obecnie jest możliwe i często wykorzystywane przez marki . Dzięki temu będą one widoczne tylko dla danej lokalizacji (państwa czy miasta).

inbound marketing

 

Zauważ, że większość tych działań możesz podjąć ze swojego kraju w którym mieszkasz.

Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatnym raportem “The Definitive Guide to International Market Entry and Expansion”, dzięki któremu dowiecie się, jak analizować nowe rynki, zaplanować i wdrożyć spójną kampanię i skutecznie odnaleźć się na innych rynkach.

Jakie są wasze doświadczania z wchodzenia na zagraniczny rynek?

Źródła:

  1. www.consumerbarometer.com
  2. pl.wikipedia.org
  3. hubspot.com
  4. marketingsherpa.com
  5. marketo.com
, , , , , , ,