Go to Top

Jak połączyć narzędzia marketingowe i sprzedażowe

Na początku powinniśmy zastanowić się, jakie narzędzia mamy na myśli, gdy mówimy o marketingu oraz sprzedaży w Internecie?

sprzedaż i marketing

Najczęściej używa się następujących narzędzi:

  1. Pozycjonowanie;
  2. Społeczności internetowe  – np. Facebook, Google +, Twitter, LinkedIn. Social media stanowią obszar, w obrębie którego rozmawiamy z użytkownikami, nawiązujemy relacje oraz przekazujemy idee;
  3. E-mail marketing;
  4. Kampanie sprzedażowe, w których kupujemy ruch  -  np. z Adwords.  Na uwadze należy mieć także inne sieci reklamowe, np. modele, w których rozliczamy się za leady;
  5. Działania poprzez Call Center  –  polegające na dzwonieniu na wybrane numery telefonów

Są to podstawowe narzędzia, z których na co dzień korzystają specjaliści od marketingu i sprzedaży. Połączenie tych elementów w jeden, spójnie działający system, umożliwi nam obserwowanie i optymalizowanie różnych etapów całego procesu. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie wskazywać obszary, które należy usprawnić, w celu zwiększenia sprzedaży.

Połączenie narzędzi sprzedażowych oraz marketingowych jest skomplikowanym zadaniem, ponieważ stanowią one elementy dwóch dziedzin. Z jednej strony mówimy o kupowaniu ruchu, kierowaniu go na landing page’e, zbieraniu informacji o użytkownikach oraz połączeniu z Call Center. Natomiast z drugiej strony musimy pamiętać o społecznościach internetowych. Social media są obszarem, w obrębie którego możemy komunikować się z użytkownikami. W ramach wszystkich narzędzi, które na co dzień stosują specjaliści od marketingu i sprzedaży, nie można oczywiście zapominać o pozycjonowaniu.

W tym momencie możemy sobie zadać pytanie: Co spaja narzędzia marketingowe i sprzedażowe? 

Wśród elementów, które powodują, iż wszystkie narzędzia współtworzą zintegrowaną całość, znajdują się:

Graficzny schemat pokazuje, jaką rolę odgrywają  content i marketing automation w procesie tworzenia jednego, spójnie funkcjonującego systemu:

marketing sprzedaz

Na diagramie centralne pozycje zajmują content i marketing automation. Jak widać, te 2 elementy organizują i integrują pracę pozostałych narzędzi całego systemu. Na schemacie czerwone strzałki symbolizują kampanie sprzedażowe, w których kupujemy ruch. Systemy marketing automation są odpowiedzialne za gromadzenie danych użytkowników, przekazywanie informacji do Call Center oraz za monitorowanie aktywności. Content w decydującym stopniu wpływa na pozycjonowanie oraz social media.

Te dwa elementy, content i marketing automation odgrywają najistotniejsze znaczenie w procesie tworzenia jednego, spójnego oraz zintegrowanego systemu.

Znaczenie contentu 

Znaczenie contentu można porównać do „siły napędowej” dla całego systemu. W momencie gdy posiadamy na naszym serwisie określone treści,  pozycjonowanie okazuje się zdecydowanie łatwiejsze. Zazwyczaj content przybiera formę artykułu lub tekstu. Zadaniem wyszukiwarek jest wychwytywanie określonych treści, dlatego tworząc dobre teksty, możemy wypozycjonować się na określone frazy. W konsekwencji nie musimy posiłkować się nieetycznymi metodami pozycjonowania. Oczywiście istnieją branże, w których zdecydowana większość pozycjonuje się, stosując różne sztuczki.

Kolejną ważną kwestą jest fakt, iż content odgrywa istotną rolę w kontekście społeczności internetowych. W tym wypadku można porównać go do „waluty”, na podstawie której odbywa się proces wymiany. Dzięki contentowi możemy komunikować się z użytkownikami social mediów za pomocą np. infografik, artykułów, zdjęć, obrazków, krótkich wpisów z linkami, itp.

Posiadanie contentu na naszym pomaga nam też w  generowaniu leadów i sprawdzaniu poziom zainteresowania użytkowników określonymi treściami. Bogatsi o tę wiedzę, będziemy mogli sprofilować potencjalnych nabywców. Ponadto content wykorzystuje się do e-mail marketingu. Ciekawe treści, newsy oraz informacje o wydarzeniach to dodatkowa korzyść dla naszych klientów.

Znaczenie marketing automation 

W przypadku płatnych kampanii generujemy ruch na landing page’e, gdzie będziemy zachęcać użytkowników do wypełnienia formularza osobowego. Następnie informacje o potencjalnych klientach przesyłane są do CRM’a, a w dalszej kolejności do Call Center. Na tym etapie systemy marketing automation okazują się niezwykle istotne.

W momencie gdy dane osobowe użytkowników wpłyną do marketing automation, możemy wykonać wiele akcji. Pierwszą podstawową kwestią jest fakt wysyłania za pomocą maila lub SMS’a wstępnych informacji do potencjalnych klientów.

Gromadząc i analizując informacje od Call Center, możemy również otagować w określony sposób użytkowników, czyli profilować ich pod kątem zainteresowania naszą ofertą. Następnie należy rozpocząć wysyłanie contentu do naszych potencjalnych klientów. Ponadto posiadając content na naszym serwisie, możemy monitorować użytkowników pod kątem zainteresowania naszymi treściami. Także kampanie e-mailingowe (wysyłanie informacji, zaproszeń na eventy itp.)  mogą być obsługiwane przez system klasy marketing automation. Co więcej, jeżeli klient będzie zainteresowany naszą ofertą, to automatycznie powiadomimy Call Center o tym, że można rozpocząć procedurę kontaktowania się z użytkownikiem.

Podsumowując, za pomocą dwóch elementów – contentu i marketing automation – możemy w prosty sposób stworzyć jeden, spójnie działający system. Integracja narzędzi marketingowych i sprzedażowych odbywa się za pomocą tych dwóch składników. Content i marketing automation scalają i organizują pracę pozostałych elementów systemu.

Marketing Automation w Twojej firmie
NetResearch.pl wdraża i optymalizuje rozwiązania Marketing Automation dla firm z branży B2B i B2C.          Skorzystaj z naszej oferty →

, , , , , , ,