Go to Top

Jak skutecznie zarządzać social media?

Jak skutecznie zarządzać social media Obecnie działania na serwisach społecznościowych stanowią właściwie podstawę działań marketingowych każdej firmy. Dlatego warto zapoznać się z pięcioma sytuacjami, w których konieczne jest odpowiednie zarządzanie mediami społecznościowymi. W związku z tym przedstawiamy ten schemat, a poniżej kilka słów omówienia.

schemat działań social media
źródło: http://www.flickr.com/photos/jeremiah_owyang/6638069499/

Warto pamiętać, że strategie działań mogą różnić się od siebie – w zależności od wielu czynników – rodzaju prowadzonego przedsiębiorstwa, marki, grupy celu. Istotna jest wiedza o tych różnicach.

Wzmożona komunikacja
Przypadek ten dotyczy firm, które w krótkim czasie zmuszone są do odpowiadania na dużą ilość zapytań często związanych z obsługą klienta. Tak komunikują się na przykład linie lotnicze, często banki i instytucje finansowe – które dzięki częstej komunikacji mogą poinformować nie tylko o nowych promocjach i produktach. Możliwość szybkiej komunikacji pozwala szybko reagować np. w sytuacji awarii systemu bankowego.

Naprawdę możemy ułatwić życie naszym odbiorcom, jeśli będą na bieżąco informowani o postępach w usuwaniu awarii systemu -sami na pewno znacie takie przykłady z Facebooka lub Twittera.

Rozpowszechnianie informacji na wielu platformach
Dotyczy firm, które publikują kontent marketingowy i PR. Możliwość dotarcia z informacją do różnych kanałów społecznościowych pozwala firmie docierać do wielu grup celu, które skupione są w różnych miejscach.
Jeśli więc prowadzisz działalność reklamową możesz kontaktować się z użytkownikami na Facebooku, dodawać nowe realizacje do swojego kanału na Youtube, a wszystkie niezbędne informacje o firmie udostępniać na LinkedIn.

Platformy dedykowane w social media
Ten przypadek ma związek z firmami rozwijającymi usługi dostosowane do klienta i aplikacje na platformach społecznościowych. Chodzi tu głównie o Facebooka, ale także Twitter, Linkedln, Google+, nawet strony korporacyjne. Aplikacje mogą wspomagać rozpoznawalność marki a nawet sprzedaż. Świetnymi przykładami są różne sklepy, które na portalach społecznościowych umieszczają gry lub kupony zniżkowe. Takie kampanie są bardzo popularne wśród użytkowników Facebooka. Jednym z ciekawszych przykładów jest kampania “Paczkomaty”, dzięki której firma InPost zdobyła 100 tys. fanów w 10 dni.

Prowadzenie wielu kont w portalach społecznościowych
Są międzynarodowe firmy, które ze względu na rozbudowanie muszą posiadać kilka, a nawet kilkaset kont na portalach społecznościowych. Większa liczba kont pozwala rozdzielić informacje, które mają dotrzeć do wielu grup celu – na przykład jeśli korporacja kieruje swoje produkty i marki do grup celu w wielu krajach – tak na pewno działają takie firmy jak Unilever czy polska firma LPP, która prowadzi oddzielne profile dla wszystkich swoich marek – Reserved, Cropp, House.

Spersonalizowana komunikacja
Istotna dla firm, które posiadają większą liczbę produktów i wymagają zaawansowanej, spersonalizowanej obsługi. Pamiętajmy, że marka taka jak na przykład L’Oreal może zajmować się wieloma działaniami skierowanymi do swoich konsumentów i ważne jest, żeby komunikacja była „szyta na miarę”.
Do takich działań możemy na przykład zaliczyć stworzenie bloga poradnikowego, skierowanego do mam – na temat pielęgnacji niemowląt – jeśli firma sprzedaje kosmetyki dla dzieci.

Mamy nadzieję, że dzięki tym punktom mogliście inaczej spojrzeć na Wasze profile. Pamiętajcie, że najważniejsze to znać cel prowadzenia działań w social media i na tej podstawie przygotować właściwą strategię.

Źródło: http://www.slideshare.net/jeremiah_owyang

, , , , ,