Go to Top

Jak tworzyć content z myślą o kliencie?

„Nasz klient, nasz pan” to powiedzenie, które świetnie opisuje filozofię contentowej strategii. Prezentowane treści powinny odpowiadać jego potrzebom i upodobaniom, a przy ich tworzeniu warto uwzględnić cztery podstawowe kategorie.

1.Autentyczność

Content nie może koncentrować się wyłącznie na sprzedaży. Klienci nie chcą należeć do społeczności, w której ich rola sprowadza się do bycia targetem. Treści powinny być angażujące i skupione na dostarczaniu im czegoś ekstra, na przykład rozrywki, porad czy informacji. Przykładem dobrej strategii contentowej może być strona sklepu rękodzielniczego Decobazaar. Jej twórcy nie tylko przedstawiają ofertę, ale też prowadzą bloga o designerskich ciekawostkach, tworzą tematyczne zestawienia produktów (np. Neonowo, Kocham Kino czy Powiew Orientu), a także cykliczne artykuły przybliżające klientom sylwetki poszczególnych projektantów.

2.Zróżnicowanie i czas

Ciekawy content nie może być jednolity. Wykorzystujmy cały arsenał dostępnych środków w różnych wariacjach, od tekstu, przez obrazy i grafiki, aż po filmy. Tekst to nie tylko prosty post czy wpis, ale również quiz, konkretna porada lub recenzja produktu. Jeśli działamy lokalnie, nasze treści powinny być zakotwiczone w tym kontekście. W komunikacji trzeba także uwzględniać czas. Informacje o gwiazdkowych promocjach, wiosennych nowościach czy weekendowych rabatach muszą docierać do klientów we właściwym momencie.

Jak tworzyc content z myślą o kliencie

Tworzenie różnorodnych treści wymaga umiejętności i nakładów pracy, więc jeśli nie jesteśmy pewni, czy jesteśmy w stanie tworzyć go na własną rękę, warto pomyśleć o outsourcingu. W Polsce tego typu usługi wciąż nie są rozpowszechnione, a jedną z firm, która je oferuje nasz partner Agencja Content Marketingu Artivia z którą pracujemy przy projektach dla naszych klientów.

3.Stosowność

Na dobre relacje z klientami wpływa nie tylko wybór odpowiednich treści, ale też kanału komunikacji. Powinniśmy wiedzieć, czy nasi odbiorcy chętniej przeglądają firmową stronę, czy też wolą zapoznawać się z informacjami w mediach społecznościowych lub przez maila. Tworząc mailing dobrze jest uwzględniać poprzednie decyzje zakupowe klienta, choć taka praktyka jest rzadko spotykana przez wzgląd na skomplikowany i czasochłonny charakter analizy upodobań poszczególnych odbiorców. Warto także dawać klientom jak największe możliwości personalizacji. Na stronie sklepu z winami Marka Kondrata możemy wybierać trunek bazując na kilkunastu kategoriach, w tym pod kątem kraju, szczepu, apelacji, regionu czy stylu.

4.Transparentność

Pozytywny feedback jest ogromną wartością, ale trudno uniknąć również negatywnych reakcji. Firmy, które dążą do ukrywania takich sytuacji, działają na własną szkodę. Jeśli uczciwie zmierzymy się z krytycznymi opiniami, możemy liczyć na zwiększenie zaufania klientów. W tej kategorii zawiera się też uczciwość w prezentowaniu contentu – jeśli wykorzystujemy treści obce, musimy to zaznaczać i przedstawiać autorów.