Go to Top

Jak używać Pinteresta w biznesie?

p

Pinterest jako narzędzie marketingowe bywa traktowany po macoszemu, jednak dzięki odpowiedniej dozie zaangażowania i dobrej strategii może zwiększyć rozpoznawalność marki i poszerzyć grono jej fanów. Z biznesowego punktu widzenia, Pinterest powinien być traktowany jak każde inne medium społecznościowe służące budowaniu wizerunku marki, a więc jego obsługa wymaga planu i strategii.

Podobnie jak w przypadku Facebooka, również musimy angażować użytkowników do działania, planować publikację treści oraz śledzić, które z nich zdobywają największą popularność.

Pinterest to narzędzie pozwalające na dzielenie się zdjęciami i grafikami, czyli contentem wizualnym, a miarą jego popularności jest liczba „polubień”, komentarzy oraz „przyczepień” (Repins) polegających na przeklejeniu danej fotografii na własną tablicę.

Na podstawie tych liczb można stwierdzić, które rodzaje zdjęć cieszą się największą popularnością, a co za tym idzie dają szanse na rozprzestrzenienie się informacji na temat marki bądź sklepu. Na podobnej zasadzie można śledzić np. pory dnia, w których użytkownicy portalu są najbardziej aktywni i na tej podstawie określić, kiedy powinniśmy publikować więcej inspirującego contentu. Wszystkie statystyki związane z profilem można oczywiście śledzić dzięki narzędziom analitycznym, zintegrowanym z profilem biznesowym na Pintereście.

Chcąc założyć konto na Pintereście trzeba pamiętać, że to działanie ma sens tylko, jeśli zamieszczamy treści, które mogą kogoś autentycznie zainteresować. Wklejanie wyłącznie zdjęć własnych produktów zdecydowanie nie zda egzaminu – trzeba poświęcić czas na to, by znaleźć estetyczne i dobrej jakości zdjęcia powiązane z naszą działalnością, które urozmaicą tablicę. Piękne i oryginalne fotografie to klucz, jeśli chcemy przyciągnąć do profilu naprawdę wielu użytkowników, więc w zakres obowiązków związanych z obsługą strony trzeba wpisać przeszukiwanie tablic innych użytkowników Pinteresta oraz poszukiwanie świeżego contentu wizualnego na innych stronach.

Analizując znaczenie biznesowe Pinteresta trzeba również wziąć pod uwagę, czy działamy w branży, w której to narzędzie będzie przydatne. W teorii powinno się sprawdzić dla dowolnego sklepu internetowego, jednak nie w każdym przypadku uda się stworzyć atrakcyjny profil. Kolejną kwestią jest nasz target – blisko 70% użytkowników serwisu to kobiety, a połowa wszystkich korzystających ma dzieci, co od razu sugeruje, do których potencjalnych klientów najlepiej zwracać się za pomocą tej platformy.

Choć początkowo skuteczne prowadzenie profilu na Pintereście może wydawać się trudne, warto podjąć wysiłek ze względu na realne korzyści, które może przynieść. Zgodnie z danymi zebranymi przez szereg serwisów marketingowych i firm badawczych z USA, obecność na Pintereście realnie przekłada się na sprzedaż.

Użytkownicy serwisu są skłonni wydawać więcej niż. np. fani tej samej marki na Facebooku. Często poszukują zdjęć produktów razem z cenami, spędzają w serwisie więcej czasu, niż na Facebooku czy Twitterze i bardzo wysoko oceniają wiarygodność informacji zamieszczonych na tej platformie. Te oraz inne dane pokazują, że Pinterest może stać się przysłowiową maszynką do robienia pieniędzy, jeśli tylko poświęcimy czas na to, by poznać potrzeby użytkowników i stworzyć dla nich interesującą ofertę.

, , , , , , , , , ,