Go to Top

Jak zachęcić klienta do zakupów?

.Handel ewoluuje. Nawet najbardziej tradycyjne branże sprzedają swoje artykuły online, powstają nowe produkty dedykowane pod ten kanał sprzedaży. Sieć jest miejscem, gdzie trzeba komunikować się z klientem, jeśli chce się sprzedawać skutecznie w tradycyjny sposób. Zarówno w tradycyjnym handlu, jak i w internecie, obowiązują dokładnie te same zasady przebiegu procesu sprzedażowego, prezentacji towaru i obsługi klienta. Prawdą jest, że łatwiej w realnym sklepie obserwować klienta i identyfikować jego potrzeby, wyciągać wnioski,by w odpowiedni sposób i w odpowiednim momencie reagować. Dzięki naszemu działaniu łatwiej jest podsycić jego decyzję o podjęciu zakupu.

Wizyta w sklepie powinna być interesującym doświadczeniem i być pozytywnym (pod każdym aspektem) przeżyciem dla klienta.  Nawet jeśli nie prowadzi od razu do zakupu.

W sklepie internetowym „nie widać” klienta: jest widoczny tylko analitycznie, pod postacią danych statystycznych – aby móc wyciągać właściwe wnioski dotyczące zachowań klienta potrzebna wiedza jest wiedzą specjalistyczną. Co może zrobić sprzedawca, aby wiedzieć kto jest jego klientem? Sprzedawca musi go spersonalizować, czyli na podstawie dostępnej wiedzy o nim i jego zachowaniach wyobrazić sobie, jakie ma potrzeby. Klient online i offline to ten sam klient. Dla niego najważniejsza jest wartość, jaką dostaje za swoje pieniądze kupując dany produkt.

discountWizyta w sklepie powinna być interesującym doświadczeniem i być pozytywnym, pod każdym aspektem, przeżyciem dla klienta,  nawet jeśli nie prowadzi od razu do zakupu. Klient musi jak najwięcej informacji znaleźć w miejscu ekspozycji towaru, powinien  mieć możliwość sprawdzenia wszystkich jego cech. W tym celu sprzedawca powinien wykorzystać wszelkie dostępne metody prezentacji i podkreślenia atrakcyjności sprzedawanego towaru.

Wdzięcznym przykładem ekspozycji produktów przemawiającym do wyobraźni  jest sprzedaż owoców i warzyw. Ekspozycja ma podkreślić ich bogaty asortyment, jakość, świeżość, walory smakowe i zdrowotne. Odpowiednio wyeksponowane, czyste, ułożone w koszach wiklinowych przybranych liśćmi,które podkreślą ich naturalność i jędrność. Zraszane delikatnie od czasu do czasu wodą, aby nie wysychały, oświetlone odpowiednim światłem o barwie podkreślającej i ożywiającej barwę i blask  owoców. Dodatkowym zabiegiem przekonującym klienta o jakości produktu jest też położenie na tacy cząstek owocu do degustacji – klient jeżeli nawet nie spróbuje, to nabierze przekonania, że nie zdecydowalibyśmy się na taki zabieg, jeśli serwowane owoce byłyby niesmaczne.

owoce cięte

Dodatkową wartością dla klienta będą na pewno ulotki czy tabliczki umieszczone przy poszczególnych owocach, np. tych mniej popularnych,  z informacją o kraju pochodzenia, walorach smakowych czy  odżywczych lub z przepisem kulinarnym, co może być okazją do tzw. cross-sellingu, zakupu dodatkowych produktów do przyrządzenia tego przepisu.

Dzięki wszystkim tym dodatkowym staraniom uwypuklimy cechy towaru, które wzbudzą zainteresowanie i pożądanie w kliencie. Zadaniem sprzedawcy jest wykreować i pokazać odpowiednią wartość produktu dla klienta, za którą ten będzie chciał zapłacić. Jeśli już dziś ta myśl będzie przyświecała wszystkim naszym działaniom sprzedażowym,  to zyskamy zdecydowaną przewagę nad konkurencją.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak w równie atrakcyjny sposób pokazać towar klientom na półkach wirtualnych,  zapytaj nas ;)

<!–
_
–>

, , , ,