Go to Top

Jak znajdować leady za pośrednictwem mediów społecznościowych?

connected people

Media społecznościowe z pewnością nie są czarodziejską różdżką, która za jednym zamachem rozwiązuje problemy z pozyskiwaniem klientów, ale warto w nie inwestować z myślą o przyszłych korzyściach. Na portalach tego typu firma buduje przede wszystkim wizerunek i zaufanie, co siłą rzeczy wymaga długotrwałych działań. Jeśli jesteś gotów na dłuższą pracę, by dotrzeć do celu, nasze wskazówki będą pomocne w opracowaniu skutecznej strategii.

 

 Chcąc wykorzystać media społecznościowe do pozyskiwania potencjalnych klientów, trzeba postawić na zaangażowanie i systematyczność. Każdy profil powinien być aktualizowany regularnie, najlepiej na bazie z góry określonego schematu, zawierającego dzienną ilość postów, ich rodzaj oraz orientacyjne godziny publikacji. Przykładowo, mając do wyboru wrzucanie informacji rano lub w godzinach popołudniowych, lepiej wybrać pierwszą opcję, ponieważ wtedy znaczna część z nas siada przed komputerem w pracy lub w domu, żeby sprawdzić najnowsze wiadomości na portalach newsowych i społecznościowych.

 Wśród postów wyróżniamy merytoryczne, typowo rozrywkowe (zdjęcia, filmy) oraz treści specjalne, takie jak ankiety czy quizy. Pierwsze mogą zachęcać do dyskusji nad konkretnym, drugie często bywają udostępniane, więc mogą trafić do szerszego grona, natomiast quizy czy sondy są źródłem konkretnej wiedzy na temat klientów oraz ich potrzeb. Ilość publikowanych dziennie postów pozostaje sprawą indywidualną, ale optymalne minimum to dwa różnego typu.

W tym miejscu warto rozwinąć temat wiedzy o potencjalnych klientach, która płynie z portali społecznościowych. Niezobowiązująca forma interakcji skłania do wyrażania refleksji i opinii, które powinien śledzić administrator profilu. Bywa, że takie dyskusje wywiązują się same, ale najlepiej inicjować je samodzielnie za pomocą omówionych wcześniej narzędzi. Wbrew powszechnej opinii, social media nie służą klientom wyłącznie do krytykowania czy skarżenia się na usługi i produkty firmy, ale często bywają miejscem, gdzie padają opinie pozytywne i entuzjastyczne, które są bezcenne z wizerunkowego punktu widzenia.

Jeśli jednak zdarzy się, że klient wykorzysta profil do narzekań, zignorowanie go będzie najgorszym z możliwych rozwiązań. Prowadzenie problematycznej dyskusji na profilu nie należy do przyjemnych, ale trzeba zachować spokój i używać racjonalnych argumentów oraz, jeśli to konieczne, posypać głowę popiołem i zapewnić poprawę lub rekompensatę za niedogodności. Krytycy wymagają od administratorów szczególnej uwagi, ale nie można zapominać również o tych komentujących, którzy są nastawieni pozytywnie. Nikt nie lubi, gdy jego słowa trafiają w próżnię, więc warto angażować się również w profilowy small-talk.O tym, czy fan marki stanie się jej potencjalnym klientem decyduje nie tylko sympatia, ale też udowodnione kompetencje i rzetelność.

Profil społecznościowy jest więc świetnym miejscem do publikacji wysokiej jakości treści związanych z marką, które dostarczą użytkownikom informacji i utwierdzą ich w przekonaniu, że dobry wizerunek nie jest jedynie fasadą, za którą nie kryje się nic więcej. Dobry PR może zainteresować potencjalnego klienta, ale o tym, czy skorzysta z oferty, zadecydują twarde fakty i liczby.

W procesie zdobywania leadów media społecznościowe sprawdzają się najlepiej nie jako baza, ale jako jeden z elementów strategii, więc będą świetnym uzupełnieniem na przykład dla kampanii mailingowej. Jeśli potencjalni klienci wyrazili zainteresowanie firmą subskrybując jej newsletter można przypuszczać, że przy odrobinie zachęty będą skłonni zapoznać się z ofertą także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Informacja o serwisach, w których można znaleźć markowy profil powinna być wyraźnie zaznaczona, a także podparta argumentami dodatkowymi, takimi jak możliwość wzięcia udziału w konkursie lub skorzystania z rabatu, dostępnego wyłącznie dla fanów danego profilu.

Social media mogą pomóc nie tylko w pozyskaniu klientów indywidualnych, ale także tych z sektora B2B. Dobrze jest śledzić profile firm, z którymi chcielibyśmy współpracować, zwłaszcza przy konstruowaniu konkretnej oferty. Na profilach pojawiają się informacje z bieżącego życia firmy, które mogą okazać się bardzo pomocne.

 

 

, , , , , , , , ,