Go to Top

Jak zoptymalizować mobilny e-mail marketing?

873927_75378570Jeśli e-mail marketing stanowi znaczący element Twojej kampanii promocyjnej, stworzenie mobilnej wersji newslettera to absolutny mus. Dlaczego? Liczba użytkowników mobilnego internetu rośnie z roku na rok w zawrotnym tempie, a wraz z nimi zwiększa się grupa osób sprawdzających pocztę elektroniczną tą drogą – dziś robi to 3 na 4 posiadaczy smartfonów.

Dane o tak zawrotnej liczbie mobilnych użytkowników poczty pochodzą z raportu firmy Nielsen „The mobile consumer. A global snapshot” z 2013 roku, więc są jak najbardziej aktualne i dają rzeczywisty obraz sytuacji na rynku. Podobnie jak w przypadku wszystkich sieciowych usług w skali mikro, czyli powstających z myślą o smartfonach czy tabletach, mailowe newslettery dla mobilnych użytkowników również muszą być dopasowane do nowych warunków i formatów.

Mobilnym e-mail marketingiem w pierwszej kolejności rządzi zasada zwięzłości i minimalizmu – wiadomości muszą być na tyle krótkie, małe i wygodne w odbiorze, by wyświetlały się prawidłowo na każdym urządzeniu oraz mogły być odczytane szybko i łatwo. W przypadku smartfona czy tabletu, mamy zaledwie kilka sekund na przykucie uwagi użytkownika poczty, więc jeśli wiadomość ładuje się długo, tracimy szansę na przekazanie naszego komunikatu.

Jak zatem konstruować mobilne maile, by zwiększyć ich efektywność? Na początek ogranicz ilość tekstu do niezbędnego minimum. Nie ma konkretnej liczby znaków, w których taka wiadomość powinna się zamknąć, ale umownym wyznacznikiem są dwa pociągnięcia palcem. Na pierwszym froncie walki o uwagę użytkownika stoi nagłówek maila, który również powinien być krótki i treściwy. W miarę możliwości staraj się, by nie miał więcej niż 60 znaków.

Zarówno gdy mowa o nagłówku, jak i o mailu trzeba wziąć pod uwagę, że o ostatecznej długości i objętości tekstu decydują nie tylko litery czy znaki, ale również spacje, więc gdy mówimy o maksymalnie 60 znakach na nagłówek, ta liczba zawiera w sobie także przerwy.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest wielkość czcionki, która powinna być nieduża i zarazem wygodna do czytania. Najlepiej, jeśli w treści nie jest mniejsza niż 12 punktów, a w nagłówku nie większa niż 22. W ten sposób mail powinien być czytelny zarówno na urządzeniach pracujących na Androidzie, jak i platformie iOS, czyli obu najczęściej spotykanych systemach operacyjnych.

O skuteczności e-mail marketingu decyduje także konwersja, a więc linki, dlatego konstruując mobilną wiadomość trzeba zadbać, by były odpowiednio duże i widoczne. Dla posiadaczy myszy komputerowych to nie problem, ponieważ kursor jest niewielki, ale na smartfonie posługujemy się znacznie większym palcem. W związku z tym zaleca się, by pole z linkiem miało wielkość nie mniejszą niż 44×44 piksele.

By wiadomość otwierała się łatwo i szybko, musi być „lekka”. Najlepiej, jeśli jest zakodowana w systemie tekstowym – HTML lub CSS, a nie np. we Flashu, ponieważ wtedy jej otwarcie może się okazać prawdziwym wyzwaniem. Dobrze, jeśli całkowita waga maila nie wynosi więcej niż 20 kilobajtów.

Gdy już opracujesz wzorcowego, mobilnego maila przystąp do testów, by sprawdzić, czy przyjęte rozwiązania zdają egzamin na różnych platformach i systemach, zwłaszcza, jeśli treści mają format responsywny, czyli dostosowują się nie tylko do wymagań danego urządzenia, ale również zmieniają sposób wyświetlania w zależności od położenia, czyli w pionie i poziomie. Teksty są kluczowe z punktu widzenia usability – jeśli użytkownik raz „natnie się” na kiepsko stworzony newsletter, po prostu przestanie otwierać maile z tego adresu przez komórkę.

 Newslettery tworzone z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych powinny uwzględniać właściwy czas wysłania – im wyżej wiadomość znajdzie się na liście w skrzynce odbiorczej, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie odczytana. W wyznaczeniu najlepszego momentu pomogą narzędzia analityczne, ale też znajomość pewnych prawidłowości. Zgodnie z badaniami, maile za pośrednictwem komórki najczęściej są sprawdzane rano oraz późnym popołudniem i wieczorem – w międzyczasie większość z nas jest w pracy i korzysta z poczty z komputera stacjonarnego lub laptopa.

Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, stworzenie mobilnego newslettera nie powinno być problemem. Kluczem zawsze i wszędzie będzie zwięzłość – staraj się zawrzeć jak najwięcej treści w jak najmniejszej ilości znaków.

, , , , , , ,