Go to Top

W jaki sposób sprawdzić, czy kampania online działa offline?

doctor

Działania promocyjne w sieci często mają odzwierciedlenie w aktywności, którą klienci wykazują poza nią. Problem w tym, że jeśli kampania jest prowadzona wieloma kanałami, również offline, trudno nam określić skuteczność reklamy internetowej. W przypadku, gdy chcemy skłonić klienta do wykonania telefonu, efektywność działań w sieci można zmierzyć za pomocą systemu VoIP.

Załóżmy, że prowadzimy przychodnię, do której można się rejestrować sposobem tradycyjnym, czyli przychodząc do okienka lub telefonicznie – zrobienie tego online nie wchodzi w grę. Chcemy promować przychodnię rożnymi kanałami, między innymi przez internet, więc chcielibyśmy sprawdzić, czy kampania prowadzona w sieci jest skuteczna.

Możemy zadawać każdemu z pacjentów pytanie o to, skąd dowiedział się o istnieniu przychodni lub w jaki sposób dotarł na stronę, na której znalazł numer telefonu. Ten sposób nie jest jednak precyzyjny, dlatego dobrze byłoby zautomatyzować proces pozyskiwania takich informacji.

By tak było, musimy stworzyć system, który daje nam pewność, że dany pacjent znalazł numer przychodni w internecie. W tym celu można wygenerować numer lub numery telefonów, które znajdują się wyłącznie w sieci. Dzięki temu, gdy ktoś ich użyje możemy domniemywać, że znalazł je w internecie. Takie znakowanie numerów pokazuje nam, do jak dużej grupy osób trafiają nasze działania na tym konkretnym polu.

Skąd wziąć dodatkowe numery? W tym pomoże nam system VoIP, który będzie przekierowywał dzwoniących na podane w internecie numery na jeden, przypisany do rejestracji. W praktyce oznacza to, że wszystkie osoby dzwonią na ten sam numer. Przykładowo, na stronie znajdujemy numer 423, na który dzwonimy i w tym momencie VoIP przekierowuje naszą rozmowę na numer 420. Sprawę załatwimy tak jak wszyscy inni, ale system już zarejestrował, że korzystaliśmy z numeru dostępnego wyłącznie w internecie.

Ta metoda pozwala nam wyłowić tych klientów, którzy dotarli do nas przez internet, na przykład zachęceni reklamą. Wszystkie informacje o przekierowaniach znajdują się w panelu administracyjnym, dzięki czemu z łatwością skontrolujemy ten proces.

, , , , , ,