Go to Top

W jaki sposób zwiększyć wskaźnik dostarczalności e-maili?

W jaki sposób zwiększyć wskaźnik dostarczalności e-maili
Poczta elektroniczna to jeden z najlepszych kanałów komunikacji z klientami. Skuteczność e-mail marketingu zależy jednak od kilku czynników, wśród których na pierwszy plan wybijają się personalizacja przekazu, atrakcyjny content oraz bieżąca aktualizacja listy mailingowej.

Kłopotliwi adresaci

Statystyki psują przede wszystkim „martwe dusze” obecne na liście subskrybentów, dlatego pierwszym krokiem ku poprawie skuteczności jest analiza aktywności użytkowników. Ci, którzy od dłuższego czasu nie korzystają z ofert lub nawet nie odczytują e-maili, powinni wypaść z listy mimo tego, że sami nie zrezygnowali z subskrypcji. Takie „porządki” są jednak uzależnione od polityki firmy – marketingowcy często rozliczani są nie z jakości, ale ilości mailowych kontaktów.

Negatywna weryfikacja nie musi jednak być ostateczna. Prywatne maile klientów, którzy są nieaktywni to zasób, który trzeba traktować z szacunkiem, dlatego po upływie pewnego czasu warto zwrócić się do takiego adresata z prośbą o odnowienie subskrypcji. W takiej wiadomości powinna się znaleźć dodatkowa zachęta do działania, na przykład oferta rabatowa lub możliwość uzyskania zniżki w zamian za polecenie oferty znajomemu.

Jak zdobyć subskrybenta?
Zacznijmy od tego że, informacja o możliwości dołączenia do newslettera powinna być wyraźnie zaznaczona na naszej stronie. Dobrym pomysłem do testowania jest skorzystanie z okienek typu pop-up, które od razu zachęcają do udostępnienia maila. Komunikat powinien być krótki i klarowny, najlepiej w formie listy korzyści.

Po pozyskaniu maila kolejnym krokiem będzie skłonienie użytkownika do regularnego odbierania wiadomości. By tak się stało, przesyłane informacje muszą być dla niego wartościowe. Treść maila powinna być formułowana z uwzględnieniem jego potrzeb i preferencji, najlepiej ustalanych indywidualnie. Jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami, w treści powinny się znaleźć informacje spersonalizowane. Można je sformułować na przykład na podstawie rodzaju dokonywanych zakupów lub najchętniej odwiedzanych podstron i działów serwisu do tego służą systemy klasy marketing automation.

Tworząc treść, nie zapominajmy o formie. Tekst powinien być przejrzysty i łatwy w odbiorze oraz, jeśli wymaga tego specyfika naszej branży, wzbogacony o grafiki i zdjęcia. Rzut oka powinien wystarczyć, by klient stwierdził, co  znajduje się w wiadomości i które elementy najbardziej go interesują. Mailing codzienny nie powinien być przeładowany treścią, a przesyłany tygodniowo lub miesięczne musi być tak skonstruowany, by informacje nie przytłaczały odbiorcy.

Na skuteczność komunikacji wpłynąć może również mail potwierdzający subskrypcję. Jeśli go nie prześlemy, wiadomości mogą zostać potraktowane jako spam. Z kolei jeśli będzie zbyt ogólny lub lakoniczny, nie zachęci odbiorcy do klikania w następne wiadomości.

Powyższe kroki to dopiero początek naszych działań, następnie powinniśmy rozpocząć testowanie różnych treści maili, tytułów czy formularzy zapraszających do naszego testowania. Pierwsza wersja, która zrobimy nie będzie idealna! Nie bójcie się testować!

Bezpieczeństwo i skuteczność

Kolejnym ważnym aspektem jest polityka prywatności. Wszystkie wiadomości powinny zawierać wzmiankę, która zapewnia, że ich adresy mailowe są wykorzystywane wyłącznie w celach określonych przez firmę i nie będą udostępniane podmiotom zewnętrznym.Follow Me on Pinterest