Go to Top

Landing Page a potrzeby klienta

Landing page a potrzeby klientaOstatnio dowiedzieliśmy się dlaczego landing page są dla nas ważne i w jaki sposób można zoptymalizować ich funkcjonalność. Z pewnością pamiętamy też zasadę Pareto 20 – 80, która mówi nam, że w przybliżeniu 20 proc. landing page-y generuje 80 proc. wejść na nasz serwis.

Teraz pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie do czego tak naprawdę potrzebne są strony docelowe?

Najlepiej będzie wyjaśnić znaczenie landing page’y na prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że mamy pióro i chcemy je sprzedać. Do wyboru mamy dwa serwisy, jeden przeznaczony dla kobiet, a drugi dla mężczyzn. Pierwszym naszym pomysłem będzie stworzenie kampanii skierowanej do każdej z tych grup z bannerem lub inną reklamą, w którą można kliknąć i przejść do naszego sklepu, na stronę z naszym produktem – w tym przypadku piórem. W tym przypadku niezależnie od tego czy jestem kobietą czy mężczyzną zobaczymy ten samo opis produktu.

Ale można to zrobić także w inny sposób. Przygotować dwie różne strony docelowe. Przedstawić mężczyznom ten właśnie produkt w bardzo męski sposób. Przykładowo z cygarem w lesie, przy czym pióro miałoby kolor moro. Tutaj również przedstawiamy właściwości pióra i jego USP – ale w kontekście potrzeb mężczyzn. Dodatkowo na stronie funkcjonowałby button „kup teraz”. Dla kobiet stworzylibyśmy podobną stronę, już nie w barwach moro, ale w taki sposób, w jaki pióro będzie atrakcyjne dla kobiet.

Podsumowując – te dwie strony są dla nas stronami docelowymi dedykowanymi różnym grupom docelowym. W tej sytuacji konwersja zdecydowanie powinna wzrosnąć i na pewno łatwiej będzie nam sprzedać nasz produkt.

W ten prosty sposób za pomocą różnych landing page-y można dostosować treści do poszczególnych grup naszych odbiorców. Tutaj warto przypomnieć sobie zasadę „PCK”, czyli potrzeba, cecha, korzyść. Dla każdej grupy, do której kierujemy naszą ofertę – te wartości mogą być różne. Dlatego warto na naszych landing page-ach przedstawić produkt na różne sposoby. Jest to szczególnie przydatne do bardziej efektywnej sprzedaży, ale tym tematem zajmiemy się następnym razem.

, , , , , ,