Go to Top

Landing page – część 1

Co to jest Landing PageTematem dzisiejszego tekstu jest landing page. Polskim odpowiednikiem tego sformułowania jest strona docelowa, strona lądowania lub strona produktowa. Termin ten oznacza pierwszą stronę, którą zobaczy użytkownik wchodząc na nasz serwis, jednak nie zawsze będzie oznaczał on stronę główną.

Potencjalni klienci mogą wejść do naszego serwisu na trzy sposoby i w ten sposób generować ruch na stronie. Jednym z nich jest wpisanie adresu internetowego serwisu bezpośrednio w pasek wyszukiwania przeglądarki. Tą metodą dotrze się oczywiście na stronę startową.

Kolejnym sposobem jest wejście poprzez wyniki wyszukiwania jakiegoś zapytania np w wyszukiwarce google. Tak można „wylądować” nie tylko na stronie głównej, ale też na każdej innej, związanej z wyszukiwanym hasłem.

Ostatnim sposobem, w jaki można trafić na naszą stronę internetową jest wejście na serwis ze strony odsyłającej, np. Facebooka czy kampanii reklamowej. W ten sposób użytkownik może znaleźć się wybranej przez nas stronie serwisu.

Z przedstawionych powyżej przykładów wynika, że w przypadku naszego serwisu, w zasadzie każda dowolna strona może być landing page’m, czyli pierwszą stroną, którą zobaczy użytkownik.

Projektując serwisy internetowe niezwykle dużą wagę przykładamy do wyglądu i funkcjonalności strony głównej. Dzieje się tak, ponieważ spodziewamy się, że zdecydowana większość osób będzie wchodzić na nasz serwis wpisując adres URL do przeglądarki.

Jednak podczas analizy statystyk często okazuje się, że strona główna naszego serwisu wcale nie będzie tak często wyświetlana. Strona główna oczywiście powinna być reprezentacyjna. Warto jednak pamiętać, że w istocie ruch w serwisach generowany jest poprzez liczne odnośniki na innych stronach internetowych. Powoduje to liczne odsłony podstron, a niekoniecznie strony startowej.

Dlatego dobrze jest myśleć o każdej stronie serwisu jako o potencjalnym landing page’u i wziąć to pod uwagę podczas projektowania całego serwisu

, , , , , , ,