Go to Top

Landing page – część 2

Raport Landing Page w Google AnalyticsWiemy już, że landing page to pierwsza strona, którą zobaczą użytkownicy wchodząc na nasz serwis. Większość właścicieli stron internetowych ma podłączone do nich statystyki, najczęściej Google Analytics. Dzięki temu narzędziu zyskujemy możliwość sprawdzenia, które landing page są najczęściej odwiedzane.

W celu wejścia do statystyk należy zalogować się do Google Analytics i przejść do zakładki „Treść”, potem wybrać „Zawartość witryny” i zakładkę „Strony docelowe”. Tutaj możemy znaleźć te strony, na których najczęściej lądują użytkownicy naszego serwisu. Zostanie wyświetlona nie tylko liczba odwiedzin całej witryny, ale też dostaniemy informację ile osób trafiało na poszczególne podstrony.

Zazwyczaj przypisujemy stronie głównej niezwykle ważną rolę, ponieważ jesteśmy przekonani, że tylko przez nią użytkownicy będą trafiać na serwis. Z kolei pozostałe traktujemy po macoszemu. Wiedza, zdobyta na podstawie analizy statystyk, o tym, jakie są strony docelowe naszego serwisu może zmienić nasze myślenie. Często bowiem okazuje się, że ruch jest generowany tam, gdzie zupełnie się go nie spodziewamy. Może się tak zdarzyć z powodu dobrego wypozycjonowania danej strony na konkretną frazę albo zawarte na niej treści są ciekawe dla określonej grupy użytkowników lub trafili na nią ludzie skierowani z reklamy.

Wiedząc, jakie są najczęściej odwiedzane landing page, należy zadać sobie pytanie, czy na pewno chcemy pokazywać ludziom w jej obecnym kształcie. Może przydałyby się na niej dodatkowe funkcjonalności, np. zapisanie się do newslettera, formularz kontaktowy, numer telefonu.

Polecam wszystkim właścicielom skorzystanie z Google Analytics i raportu strony docelowe. Dzięki niemu możecie zobaczyć, jakie landing page są najpopularniejsze w waszej witrynie oraz zoptymalizować je w taki sposób, żebyście mogli odnieść jak największy zysk biznesowy.

, , , , , , , , ,