Go to Top

Landing Page – o czym warto pamiętać

Zasada ParettoDlaczego jest to ważne? Wiele osób wie, jak ważne są landing page, czyli pierwsze strony, na które trafiają użytkownicy internetu, jednak często się o tym zapomina. Naturalne dla nas jest, żeby zadbać o stronę główną serwisu – przyjęło się, że ona jest wizytówką.

I nawet jeśli na stronie startowej panuje duży ruch, należy pamiętać o tym, że użytkownicy mogą generować ten ruch właściwie na każdej stronie naszego serwisu, a niekoniecznie na stronie głównej.
Po przeczytaniu np. interesującego artykułu na podstronie w danym serwisie, jego użytkownicy są gotowi wykonać pewną akcję. Może to być zostawienie swojego adresu mailowego lub numeru kontaktowego, może to być polubienie tego wpisu na Facebooku.

Pamiętajmy więc, żeby tę umożliwić im wykonanie takiej akcji.

Jeśli chcemy, żeby użytkownicy zostawili nam swój adres e-mail to nie zapominajmy pozostawić formularza na każdej stronie serwisu. Podobnie jeśli chcemy, żeby polubili nasz serwis lub wpis na Facebooku. Warto zadbać o to, żeby tego typu funkcjonalności to „złapania” użytkownika lub klienta były widoczne na wszystkich naszych landing page’ach.

Postępowanie w przypadku landing page-y jest podobne do gry w portfel i sznurek. Podczas, gdy ktoś chce sięgnąć po leżącą na chodniku portmonetkę, ta nagle przesuwa się coraz dalej, pociągana za sznurek przez bawiące się dzieci. Podobnie jest z landing page-ami. Zarzucamy na nich jakąś „przynętę”. Może nią być bardzo atrakcyjna lub dobrze wypozycjonowana treść lub kampania, która sprowadza duży ruch na daną stronę docelową. Później jednak trzeba pociągnąć dalej tę przynętę, żeby użytkownik wykonał pożądaną przez nas akcję, czyli zabiegamy o to, żeby zostawił swój kontakt lub polecił nas znajomym.

O landing page’ach trzeba myśleć jak o narzędziach, które możemy wykorzystać. Jeśli nie mamy w swoim serwisie stron, które są dobrymi landing page’ami, możemy je dodać.

Robi się to, żeby stworzyć bazę lub skonwertować to na każdy inny cel biznesowy. Mając zidentyfikowane strony docelowe, nie poprawiajmy ich wszystkich. Warto kierować się przy tym zasadą 20 / 80 (zasadą Pareto), która mówi, że wystarczy zoptymalizować i usprawnić 20 proc. stron lądowania, które generują 80 proc. ruchu na serwisie.

, , , , , ,