Go to Top

Marketing automation – sposób na połączenie marketingu i sprzedaży

atomic-bombW poprzednim wpisie poruszyliśmy temat połączenia marketingu i sprzedaży. Temat był szeroko dyskutowany, więc dziś pójdziemy o krok dalej i powiemy, o tym jak w praktyce powiązać oba te zupełnie oddzielne działy.

 

Marketing lubi posługiwać się „bombami atomowymi”. Polega to na zrzuceniu na użytkowników pewnego przekazu i dotarciu z nim do jak największej liczby osób. Sprzedaż z kolei współpracuje bezpośrednio z konkretnymi ludźmi. Rodzi się zatem pytanie, w jaki sposób należy przejść od wysyłania komunikatów anonimowej masie użytkowników, którzy odwiedzają stronę internetową do rozmowy z zainteresowanymi osobami.

 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Do swobodnego przejścia między tymi dwoma etapami potrzebne jest specjalne oprogramowanie klasy marketing automation. Czym się ono charakteryzuje? Programy tego typu pozwalają nam analizować, co konkretni użytkownicy robią na naszej stronie internetowej i czym są najbardziej zainteresowani. Takie systemy umożliwiają rozpoczęcie pracy z określonymi osobami, głównie poprzez wyfiltrowanie informacji o nich: adresu e-mail, numeru telefonu, nazwy firmy, w której pracują. Z anonimowej masy ludzi zaczynamy wyciągać poszczególne osoby.

marketing-automation-schemat

Na powyższym schemacie widzimy przykład działania tego rodzaju systemu. Z landing page-a pobieramy podstawowe dane o potencjalnym kliencie. Następnie zapisywane są one w bazie CRM, a użytkownikowi zakłada się plik cookie, który śledzi jego kroki na naszej stronie internetowej. Dzięki temu możemy określić, czym jest zainteresowany, jakie podstrony odwiedzał. Ponadto możemy wykonywać automatyczne akcje, np. powiadomić dział call center, jeśli osoba będzie przeglądać naszą ofertę, a także przesunąć użytkownika w lejku sprzedażowym.

 

Dodatkowo, systemy marketing automation pomagają scoringować (przypisywać punkty), tagować i zliczać akcje osób wchodzących na nasz serwis.

 

Oprogramowanie marketing automation zawiera bazę CRM oraz funkcjonalność systemów mailowych, wysyłających i odbierających wiadomości, a także badających, w co kliknęli użytkownicy. Ponadto posiadają część analityczną jak również automatyzują działania marketingowe i sprzedażowe.

 

Na takim rozwiązaniu korzysta nie tylko marketing, ale także sprzedaż, która dzięki temu może definiować swoje lejki sprzedażowe, przeprowadzać klienta przez kolejne etapy procesu zakupu w zautomatyzowany sposób. Ponadto call center także może uczestniczyć w takim systemie, dzięki posiadaniu informacji o numerze telefonu klienta i jego gotowości do kontaktu.

 

Głównymi celami stosowania oprogramowania marketing automation jest zwiększenie skuteczności i rozmiaru sprzedaży, utrzymanie kontaktu z klientem oraz możliwość wprowadzenie automatycznych procesów lead nurturing.

 

Nasza firma wdraża oprogramowanie klasy marketing automation. Zapraszamy do kontaktu.

, , , , , , ,
 • Tomasz Brząkała

  Można jeszcze dodać, że w zasadzie jeśli nikt nam na głowy nie pozrzuca tych atomówek to nie ma odwrotu od powszechnego stosowania systemów klasy marketing automation. Dzięki tym rozwiązaniom “marketing” może łatwo uzasadnić sens swego istnienia, a sprzedaż skuteczniej i szybciej finalizować transakcje. Automatyzacja marketingu pozwala obniżyć koszty i zoptymalizować alokację środków na działania promocyjne aby uzyskać jak najwyższą stopę zwrotu (ROI). Ciekaw jestem tylko jaki jest prawdziwy poziom świadomości naszych rodzimych speców od marketingu działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, który to ponoć jest motorem naszej gospodarki.

  • http://www.netresearch.pl/ Jakub Dąbkowski

   Z naszych doświadczeń wynika, że wiele firm “pod skórnie” czuje że powinno iść w marketingu o krok dalej. Chcą też żeby połączyć działania marketingowe ze sprzedażą ale nie wiedzą do końca jak. Jeśli dowiadują się o marketing automation to od razu zaczynają im się świecić oczy :)

   Jednak nie jest to żadne czarodziejskie narzędzie ponieważ trzeba wiedzieć jak wygląda proces sprzedaży i jak nurtować pracować z leadem/klientem. No i oczywiście połączęnie i zrozumienie obu stron marketingu i sprzedaży jest też ważne.

   Tak więc mamy w rękach narzędzie ale teraz trzeba nauczyć jak z niego korzystać i nauczyć się wyciągać wnioski.

   • Tomasz Brząkała

    I właśnie ta edukacja jest kluczem do sukcesu. Nasz rynek jest bardzo ubogi jeśli chodzi o publikacje na tematy marketing automation, inbound marketingu czy optymalizacji stóp konwersji. Przed ludźmi zajmującymi się tą tematyką sporo pracy :)

 • Pingback: Marketing automation – sposób na połącznie marketingu i sprzedaży | AdMonkey