Go to Top

Marketing w mediach społecznościowych. Jak zamienić „lajki” w klientów?

facebook likeMedia społecznościowe postrzegane są jako jedno z najlepszych źródeł potencjalnych klientów. Jednak żaden „lajk” na profilu nie przełoży się na zyski, jeśli społecznościowa aktywność nie będzie podporządkowana konkretnej strategii sprzedażowej.

Zakładając profil serwisie społecznościowym pamiętajmy, że jego użytkownicy poszukują przede wszystkim rozrywki, a nie okazji sprzedażowych.

Przekształcanie fanpage’a w reklamową tubę z pewnością odniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Podstawą obecności w SM jest budowanie dobrych relacji. Dopiero po osiągnięciu tego celu można myśleć o użytkownikach jako o potencjalnych klientach i skłaniać ich do zakupowej aktywności.

Profil w serwisie społecznościowym musi być prowadzony rzetelnie i zapewniać odbiorcom atrakcyjne treści. Każdy ciekawy komentarz powinien zostać doceniony, dodany na stronę link obowiązkowo „polubiony”, a wszelkie konflikty czy pretensje – zduszone w zarodku. Jeśli sami wrzucamy odnośnik, dodajmy do niego kilka słów od siebie – najlepiej w formie zapytania. W ten sposób skłaniamy użytkowników do aktywności i przy okazji poznajemy ich potrzeby. Wiedza na ten temat jest kluczowa przy konstruowaniu wpisów, więc starajmy się prowokować dyskusje na profilu lub otwarcie pytajmy o opinie na temat naszej firmy lub konkretnych produktów.

Gdy uda się zbudować zaufanie, kolejnym krokiem będzie zachęta do podjęcia działań dodatkowych, również poza serwisem społecznościowym. Zachęcajmy do zapisywania się na newsletter – w ten sposób zyskujemy kolejny kanał komunikacji.

Skłaniajmy do udziału w konkursach i oferujmy rabaty czy gadżety w zamian za określoną aktywność. Ten etap trzeba rozgrywać umiejętnie, by nie przyzwyczajać użytkowników do darmowych przywilejów. Od tego momentu nasze działania mogą podążać jednym z dwóch torów.

Na pierwszym znajduje się komunikacja indywidualna. Śledząc aktywność na profilu wybieramy osoby potencjalnie najbardziej zainteresowane zakupem i, pod warunkiem że podzieliły się z nami adresem e-mail, kierujemy do nich specjalne oferty. Jest duża szansa, że wyróżniony użytkownik z czasem się odwdzięczy.

Drugi tor to organizacja kampanii promocyjnej na większą skalę. Jej przygotowanie wymaga wyznaczenia bardzo konkretnego planu – pomysł okaże się klapą, gdy mimo wygenerowania imponującej ilości „lajków” nie przełoży się na sprzedaż lub przynajmniej wzmożony ruch na firmowej stronie. Kampanie powinny przede wszystkim skłaniać użytkowników do przeniesienia aktywności poza serwis, do sklepu lub na firmową stronę. Kampania powinna odpowiadać na zdefiniowane wcześniej potrzeby klientów i być rozłożona w czasie – optymalny okres to 2 do 3 tygodni. Starajmy się promować nasze działania wszystkimi możliwymi kanałami, jednak pamiętając, by dostosować komunikat do rodzaju medium. Po zakończeniu kampanii zachęcajmy użytkowników do pozostania w kontakcie, nie tylko za pośrednictwem serwisu, ale także e-maila.

Użytkownicy mediów społecznościowych alergicznie reagują na fałsz i próbę „wciśnięcia” produktu. Biorąc aktywny udział w dyskusji na markowym profilu są jednak świadomi, że przyświeca jej nadrzędny, sprzedażowy cel. Kluczem do sukcesu jest więc takie kształtowanie komunikacji, by chęć zakupu w sposób naturalny wynikała z relacji z marką.

Zyskaj więcej klientów
NetResearch.pl wdraża i optymalizuje rozwiązania do pozyskiwania i obróki leadów - Lead Generation i Lead Nurturing - dla firm z branży B2B i B2C.          Skorzystaj z naszej oferty →


Follow Me on Pinterest, ,