Go to Top

Nie przeceniaj strategii SEO

Nie przeceniaj strategii SEOWyszukiwarki to jedno z najlepszych narzędzi pozyskiwania potencjalnych klientów w sieci, a ich optymalizacja uchodzi za kluczowe działanie w procesie sprzedaży. Rygorystyczna realizacja strategii SEO może jednak zawieść nas na manowce i zamiast zachęcić, skutecznie odstraszy klientów.

Wśród marketingowców SEO uważane jest za jedno z najbardziej efektywnych narzędzi służących zwiększaniu ruchu na stronie. Za tymi opiniami z pewnością stoją dane obiektywne, ale również powszechne przekonanie o skuteczności tej strategii. W ludzkiej naturze leży zawyżanie wartości czegoś, co w naszym mniemaniu działa dobrze. W tej sytuacji bardzo łatwo przecenić realne znaczenie SEO i przy okazji zaniedbać inne elementy, które decydują o popularności strony.

Pierwszy sygnałem nadmiernego przywiązywania wagi do strategii SEO jest ignorowanie oczekiwań odbiorców. Teksty podporządkowane słowom kluczowym i ciągłe zmiany w treści mające podnieść skuteczność wyszukiwana to znak, że SEO zawładnęło naszą stroną. Ten problem jest szczególnie widoczny na przykładzie blogów, które same w sobie mają ogromny potencjał i prowadzone rzetelnie mogą znacząco podnieść szanse sprzedażowe. Efekt może być odwrotny, jeśli zamiast myśleć o korzyściach dla czytelnika, będziemy tworzyć posty naszpikowane słowami kluczowymi.

Kolejną wskazówką jest ignorowanie wskaźników konwersji. Skłonienie internauty do odwiedzenia strony powitalnej to tylko połowa sukcesu. Jej treść, wygląd i konstrukcja zadecydują o tym, czy użytkownik przejdzie na stronę sklepu i dokona zakupu. Błędem jest dopasowywanie treści strony do wymagań wyszukiwarek kosztem jej obiektywnych zalet, które wpływają na wzrost konwersji.

web marketing

Oznaką przeceniana SEO jest również całkowita rezygnacja z płatnych sposobów zwiększania ruchu. Pamiętajmy, że optymalizacja wyszukiwarek bywa kapryśna i w gruncie rzeczy mamy nad nią tylko niewielką kontrolę. Na wzrost ruchu z równym lub nawet większym powodzeniem wpłynąć mogą płatne sugestie, które zawsze będą się pojawiać w pożądanym przez nas kontekście. Warto łączyć obie strategie, pamiętając o ich wadach i zaletach. Standardowe wyniki wyszukiwania bywają nieprecyzyjne, ale wzbudzają znacznie większe zaufanie niż linki sponsorowane. Te drugie umożliwiają jednak lepsze dotarcie do z góry zdefiniowanego odbiorcy.

Zyskaj więcej klientów
NetResearch.pl wdraża i optymalizuje rozwiązania do pozyskiwania i obróki leadów - Lead Generation i Lead Nurturing - dla firm z branży B2B i B2C.          Skorzystaj z naszej oferty →


, , ,