Go to Top

Od czego zacząć wdrażanie systemu Marketing Automation

Od czego rozpocząć pracę z Marketing AutomationDziś odpowiem na pytanie, które często zadają mi osoby dopiero rozpoczynające pracę z systemami marketing automation. Systemy tego typu oferują wiele możliwości, więc pojawia się dylemat – od czego właściwie należy zacząć?

Pierwszą rzeczą, którą musimy wykonać rozpoczynając współpracę z tego typu oprogramowaniem jest podpięcie kodów systemu do każdej strony internetowej – podpina się je dokładnie tak jak kody Google Analytics’a. Służy to do monitoringu ruchu użytkowników w całym serwisie.

Drugim krokiem jest pozyskanie osób, których działania w internecie możemy monitorować. Bardzo często systemy marketing automation są wdrażane w firmach, które już mają swoich klientów i użytkowników, których dane gromadzą w swoich wewnętrznych bazach. W takich przypadkach należy zebrać o nich informacje np. nazwa, adres e-mail, numer telefonu, adres i zapisać je w jednym arkuszu kalkulacyjnym, a następnie wyeksportować go do pliku CSV oraz zaimportować do systemu klasy marketing automation. W tym momencie dane, które zgromadziliśmy są zapisane w bazie CRM systemu.Uzupełnianie bazy emailowej

 

W celu monitorowania starych użytkowników powinniśmy wysłać do nich email w którym będę umieszczone linki do naszego serwisu. Pamiętajmy że otwieralność maili na polskim rynku to średnio ok. 20 proc. i należy wziąć to pod uwagę podczas akcji mailingowej. Wiele oczywiście zależy od jakości bazy mailowej. Taka statystyka oznacza także, że nie będziemy mogli kontrolować wszystkich, a część osób nawet nie będzie miała możliwości odczytania wiadomości z powodu urlopu czy wyjazdu. Dlatego należy wysłać wiadomość nie raz, ale nawet dwa lub trzy razy.

E-mail powinien być na tyle interesujący, żeby użytkownik kliknął w link prowadzący na nasz serwis.

Podsumowując, trzy podstawowe kroki do rozpoczęcia pracy z systemem marketing automation to: podłączenie kodów na stronę internetową, zaimportowanie wszystkich użytkowników do bazy CRM oraz wysłanie do nich interesującej wiadomości.

Od właśnie tych trzech elementów warto zacząć swoją korzystanie z systemu marketing automation.

, , , , ,