Go to Top

Online czy offline, czyli: marketingowcu, działaj w różnych kanałach

urrra Arbitralne opieranie strategii marketingowej wyłącznie o jeden kanał komunikacji rzadko przynosi oczekiwane efekty. Kluczem do dobrej promocji jest testowanie różnych wariantów, wśród których na szczególne miejsce, również w sektorze B2B, zasługuje integracja działań online i offline.

Coraz większe rzesze ekspertów próbują nas przekonywać, że zwłaszcza w przypadku biznesów internetowych, sieć to jedyny kanał komunikacji, którego potrzebujesz. Na tym przeświadczeniu w dużej mierze opiera się na przykład inbound marketing, który zakłada nie tradycyjne bombardowanie klienta reklamami, ale zachęcanie go do zainteresowania się marką dzięki treściom wysokiej jakości. To podejście sugeruje, że konsument nie jest wyłącznie bezrefleksyjnym odbiorcą przekazów, ale poniekąd partnerem w relacji – w przypadku mediów tradycyjnych, nastawionych na komunikację jednostronną, takie działania są niemożliwe. Za tym przekonaniem idą liczby – środki przeznaczane na reklamę online rosą bardzo szybko, a w wielu przypadkach wręcz dominują w reklamowych budżetach.

 Jeśli masz skromny budżet, postaw na internet

Za łączeniem działań online i offline przemawia jednak wiele czynników. Przede wszystkim działania online kosztują mniej, a ich skuteczność systematycznie oceniana jest coraz wyżej, więc mogą być świetnym uzupełnieniem tradycyjnej kampanii wizerunkowej. Dowodem prawdziwości tej tezy jest powszechne występowania firmowych profili na Facebooku oraz systematyczny wzrost ich liczby na innych, często wręcz niszowych serwisach społecznościowych.

 Kreuj offline, informuj online

Kolejnym argumentem są kwestie wizerunkowe. Reklama tradycyjna jest kluczowa dla osiągnięcia efektu ekspozycji, czyli uświadomieniu odbiorcom istnienia danej marki czy produktu. Bilbord czy spot dostarczają jednak minimalną ilość danych, więc klienci będą ich szukać gdzie indziej – zwykle w sieci, więc absolutnym minimum jest stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Badania pokazują, że spośród wszystkich narzędzi online właśnie strona www jest podstawowym źródłem informacji dla klientów, co stwarza ogromne możliwości między innymi w zakresie działań content marketingowych. Strona jest miejscem, gdzie odbiorca może zasięgnąć informacji zawsze i wszędzie, co jest niemożliwe w przypadku kampanii offline.

Wyławiaj dane o klientach z sieci

Zgodnie z powyższym, działania online i offline dają szanse, choć niekoniecznie gwarancję skuteczności, ale jedno nie ulega wątpliwości – kampania online dostarcza bezcennych informacji na temat klientów dzięki narzędziom analitycznym pozwalającym śledzić, którzy z nich i w jaki sposób trafiają na naszą stronę. Pomiar tych wskaźników offline jest znacznie trudniejszy i kosztowny – online systemy analitics robią to automatycznie.

 Zdefiniuj swoje potrzeby

Łączenie kampanii w sieci i poza nią jawi się jako jedna z najlepszych strategii, ale przed jej wdrożeniem trzeba rozważyć, które elementy działań online są konieczne. Inwestycja w stronę jest oczywista, ale np. media społecznościowe nie sprawdzą się w każdej branży, szczególnie tej mocno sprofesjonalizowanej. Z kolei małe firmy z niewielkimi budżetami marketingowymi często sprowadzają kosztowne działania offline do niezbędnego minimum, rekompensując to marketingiem internetowym. Decyzja musi więc być przemyślana.

, , , , , ,