Go to Top

Seria: jak zbudować swój biznes w internecie – wstęp

Jak zbudowac biznes w internecieWiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zbudować swój biznes w internecie. Może to być sklep, serwis czy blog. Jednak najogólniej mówiąc– jest to po prostu własny biznes w sieci.
Takie pytanie zadają sobie najczęściej osoby stawiające pierwsze kroki w internetowym biznesie. Nie jest ono także obce ludziom, którzy dobrych parę lat prowadzą swoją działalność w sieci.
Tutaj jednak zmienia się trochę formuła pytania i częściej powinno one brzmieć: jak rozbudować swój biznes, żeby pójść piętro wyżej?

Jest to bardzo trudne zagadnienie z kilku powodów. Na co dzień stykamy się z wieloma narzędziami, których możemy użyć do budowania swojego wizerunku w internecie. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej myślą o pozycjonowaniu oraz społecznościach wykorzystaniu społeczności do promocji swojego biznesu. Te dwa zagadnienia najczęściej przewijają się w myślach takich osób. Jest to dość naturalne, ponieważ każdy z nich korzysta z wyszukiwarki Google i każdy chce być w niej na możliwie jak najwyższej pozycji. Część z nich wie, że istnieją takie rzeczy jak reklamy płatne i pozycjonowanie. Mogą to robić samodzielnie lub zlecić fachowcowi.
Bardzo skuteczną, ale trochę niedocenianą metodą, która pomaga w kreowaniu swojego biznesu w internecie jest stworzenie własnej listy mailingowej, czyli e – mail marketing.

Jej popularność w Polsce nie jest wysoka, ponieważ brakuje specjalistów w tym zakresie. Niestety wiele firm zbiera adresy mailowe, żeby później, dwa razy do roku wysyła wirtualne kartki na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Na tym kończy się ich email marketing, który w zasadzie można porównać do spamowania.

Innym bardzo popularnym narzędziem jest serwis YouTube. Firmy zaczynają dopiero dostrzegać, że nie tylko samym pismem żyje świat marketingu. Bywa, że lepszą formą przekazu jest film. W myśl powiedzenia „Jeden obraz jest wart tysiąca słów”, czasem łatwiej coś pokazać, niż opisywać. Pozostaje jednak pytanie, jak zrobić taki film dobrze i sprawić, żeby cieszył się dużą oglądalnością. Są jeszcze pliki audio, które mogą być dodatkowym kanałem promocji.

Okazuje się, że narzędzi promocji mamy bardzo dużo. Możemy wybierać z całej masy przeróżnych form. Cóż więc zrobić, mając taki wybór, a jeszcze dodatkowo social media, gdzie czeka na nas kolejne multum sposobów na budowanie swojej działalności. Stajemy zatem przed olbrzymim dylematem. Od czego zacząć? Na szczęście część z tych narzędzi nie jest popularna w Polsce, więc nasz wybór już w tym momencie jest uproszczony.

Osoba, która rozpoczyna swój biznes w internecie, staje przed ciężkim wyborem jeśli chodzi o kanały komunikacji w Internecie. Często też sama nie korzysta swobodnie z tego medium, więc trudno oczekiwać, że dobrze wypromuje własny biznes.. Jak zatem zacząć budować swój internetowy biznes?

Po wielu doświadczeniach z różnymi firmami, agencjami interaktywnymi wypracowałem pewien model postępowania w takiej sytuacji. Odwołuje się on do świata rzeczywistego, nie internetowego świata online. Pamiętajmy, że tak naprawdę nie ma różnicy czy robimy coś w sieci czy w życiu codziennym. Sam model działania pozostaje niezmienny i w tej serii artykułów chcę Wam przedstawić właśnie ten model działania.

Jest on prosty i opiera się na 4 zasadniczych filarach. Należy o nich pamiętać, jeśli chcemy zbudować swoją działalność. Pierwszym z nich są ludzie. Nie zapominajmy, że robimy biznes z ludźmi. To im chcemy coś sprzedać. Następna rzecz to sprzedaż – cel naszego działania. Nie możemy utrudniać lub wręcz uniemożliwiać sprzedaży. Następna rzecz to analityka. W internecie można mierzyć i analizować wiele czynników. Trzeba tak prowadzić biznes, żeby nasze wskaźniki, głównie te finansowe pięły się w górę. Czwartym filarem jest technologia. Nie jest ona jednak najważniejsza. Nie musimy znać całej najnowszej technologii, żeby dobrze prowadzić swoją działalność.

Jeśli chcemy rozpocząć biznes lub zwiększyć jego zasięg, musimy pamiętać o tych filarach: ludziach, sprzedaży, analityce i technologii. O tym wszystkim chcę Wam powiedzieć, nauczyć Was tego i posłuchać, co myślicie na ten temat.

, , , , , , ,