Go to Top

Co się dzieje z moim pozycjonowaniem?

firefox google httpsPozycjonowanie jakie znamy powoli dobiegają końca. Główny dostarczyciel informacji o popularności fraz, czyli Google, coraz bardziej ogranicza nasz dostęp do tej wiedzy.

 

Wyszukiwarki to główne narzędzie służące poruszaniu się w internecie, na którym opiera się proces pozycjonowania. Jeśli dobrze określimy frazy mające doprowadzić użytkownika do naszej strony oraz zyskamy wysoką pozycję na liście wyszukiwań i to możemy osiągnąć duży ruch na stronie osób zainteresowanych naszą ofertą. W przypadku Google w grę wchodzi kilka pierwszych wyników znajdujących się na górze pierwszej strony. Raczej nie liczmy na to, że internauta trafi na nasz serwis z 20 czy 30 strony wyników wyszukiwania.

 

By sprawdzić, czy wybrane przez nas frazy dają pożądany efekt, najłatwiej jest skorzystać z darmowego narzędzia jakim jest Google Analytics, który przeważnie jest przez webmasterów od razu dołączany do strony www.

Informacje o frazach z jakich jesteśmy odnajdowani w wyszukiwarce google znajdziemy logując się do Google Analytics, klikając na zakładki „źródła odwiedzin”, „wyszukiwanie” i na końcu „bezpłatne”.

 

Jak znaleźć frazy z pozycjonowania w Google Analytics

 

Udostępniony w tym miejscu raport pokaże nam, jakie frazy doprowadziły użytkowników do naszej strony. Jednak rzeczą najbardziej interesująca będą dane, które przed nami ukryto, kryjące się pod sformułowaniem „not provided”.

Not provided

W teorii termin ten oznacza, że Google Analytics nie był w stanie określić,  z jakich słów internauci dotarli do naszej strony. Niewiedza w tym temacie urasta do wagi sporego problemu gdy prześledzimy, jak tajemnicze „not provided” zachowywało się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, na przykład od początku roku do chwili obecnej.

Not provided na przestrzeni czasu

Wówczas może się okazać, że nie mamy pojęcia, jakie frazy generują nam średnio ok 30% ruchu z pozycjonowania. Innymi słowy, jedna z najważniejszych sfer naszej działalności zmienia się w wielką niewiadomą.

 

Co teraz?

Jeśli dokładniej prześledzimy rozwój frazy ”not provided” w czasie zauważymy, że jej udział w wynikach zaczął znacząco rosnąć od marca tego roku. Jeszcze ciekawsze informacje uzyskamy, porównując jej aktywność w poszczególnych przeglądarkach. Wówczas okaże się, że za znaczącą ilość zakamuflowanych wyników odpowiedzialny jest Firefox, który na początku marca przeszedł dużą aktualizację.

not provided fire fox

Czy można to uznać za przypadek? W żadnym razie. Tego typu działania to zamierzone działania Google, który ma konkretny interes w tym, by dostarczać użytkownikom jak najmniej informacji o wyszukiwaniach w ramach pozycjonowania. Google oczywiście twierdzi, że dwa tylko o prywatność użytkowników ale …

Pełna wiedza o frazach z jakich nastąpiło kliknięcie jest dostępna za pośrednictwem  płatnego produktu Googla jakim jest Adwords.

Ten przykład pokazuje, jak duże zmiany zaszły w SEO tylko w ciągu ostatniego roku, a także pozwala przypuszczać, co wydarzy się w przyszłości. Funkcjonowanie w sieci w oparciu o skuteczne pozycjonowanie może stracić rację bytu, ponieważ uzyskanie rzetelnych danych o skuteczności będzie coraz trudniejsze. W tej sytuacji warto pomyśleć o rozwijaniu innych strategii marketingowych w internecie, ale ten temat pozostawiamy na kolejny wpis.

, , ,
  • a

    no cóż, za tą wiedzę SEOwcy będą musieli zapłacić… Wystarczy kampania pilotarzowa adwords i już wiemy na które frazy opłaca się pozycjonować a na które nie. Wystarczająco długo Google udostępniało pozycjonerom darmowe narzędzie, które pozwalało im robić algorytm G w konia ;-)