Go to Top

Sposoby na śledzenie efektywności kampanii online w przypadku sprzedaży offline

moneyunderthemouse1Czy wiesz, jak duże zyski generują Twoje reklamy online? Jeśli prowadzisz sprzedaż wyłącznie tą drogą odpowiedź będzie łatwa, ale gdy przyjmujesz zamówienia telefonicznie lub w sklepie stacjonarnym, zwykle trudno to określić. To duży problem, ponieważ nie jesteś w stanie stwierdzić, czy reklama jest warta pieniędzy, które w nią inwestujesz. 

Jak zbierać informacje?

Metodą najbardziej banalną, ale równocześnie niezbyt rzetelną jest po prostu pytanie każdego z klientów, w jaki sposób do Ciebie trafił, czyli wywiad bezpośredni. Ta strategia nie jest zbyt fortunna, ponieważ zakłada duży margines błędu. Przede wszystkim, Twoi sprzedawcy będą musieli pamiętać o tym, by zadać to pytanie, a kupujący nie zawsze będą w stanie odpowiedzieć, na którą reklamę kliknęli. To wszystko łączy się z koniecznością tworzenia dodatkowej dokumentacji, formularzy, itd. Na tej metodzie nie można więc polegać całkowicie, ale pomoże wykazać przynajmniej jakieś tendencje czy zgromadzić pewne informacje.

Znacznie skuteczniejszym sposobem są kupony, powszechnie stosowane między innymi w reklamie prasowej. W przypadku działań online będą one połączone z konkretną reklamą na danej stronie. Gdy klient będzie chciał kupić reklamowany przedmiot, konieczne będzie podanie kuponu w formie hasła czy liczby, dzięki czemu dowiesz się, która z reklam zachęciła go do zakupu.

Innym pomysłem jest śledzenie numerów telefonów, również powiązanych z konkretnymi reklamami – każdy numer jest przypisany np. do danego baneru reklamy czy pop-up, więc gdy klient składa zamówienie telefonicznie wiesz, którego numeru użył, a co za tym idzie którą reklamę zobaczył.

Obie powyższe metody można również wykorzystać w mailingu, dzięki czemu dowiemy się, czy stosowanie tej formy promocji w ogóle zdaje egzamin. Maile mają tę przewagę nad reklamami, że ich odbiór zwykle wymaga od użytkownika wyrażenia woli. Jeśli dobrowolnie zdecydował się na subskrypcję jest spora szansa, że otworzy naszą wiadomość i skorzysta z zawartych w niej informacji. W przypadku reklam tradycyjnych możemy wyłącznie mieć nadzieję, że baner przykuje jego wzrok.

Niezależnie od wyboru metody, śledzenie efektów kampanii online jest kluczowe dla budowania skutecznej kampanii reklamowej. Wiele firm do tej pory funkcjonujących głównie poza siecią, przeznacza coraz więcej pieniędzy na działania online, a coraz częściej wręcz zdaje się wyłącznie na nie, równocześnie nie prowadząc sprzedaży w internecie. Ta tendencja z pewnością będzie się nasilać, więc wypracowanie skutecznych sposobów pomiaru stanie się jeszcze ważniejsze.

, , , ,