Go to Top

Wytrop klienta dzięki Marketing Automation

Anonimowe wizyty na stronieRozpoznanie upodobań i oczekiwań klientów to niezwykle ważny element procesu sprzedażowego. Trudno to zrobić, gdy potencjalni chętni są anonimowi czyli nic o nich niew wiemy, ale Marketing Automation daje nam szansę na odkrycie ich tożsamości.

Sprzedaż produktów z najwyższej półki cenowej w sektorze b2b zasadniczo rożni się od tej prowadzonej w ramach b2c.Przede wszystkim, tego typu transakcje nie odbywają się przez internet.

Trudno sobie wyobrazić, by ktoś wszedł na stronę firmy i wrzucił do przysłowiowego koszyka Boeinga w astronomicznej cenie. W tej sytuacji niezwykle ważna będzie wiedza na tema klientów, którzy odwiedzili stronę i zainteresowali się ofertą. Wprawdzie jeszcze nie nawiązali kontaktu, ale sama wizyta może wskazywać na taki zamiar. Jeśli uda się nam ustalić, z jaką firmą związany jest dany użytkownik, możemy podjąć pierwsze kroki sprzedażowe – poznać specyfikę oraz oczekiwania firmy i potencjalne osoby decyzyjne. W tym zadaniu z pomocą przyjść nam mogą systemy Marketing Automation, dzięki którym dowiemy się, kto odwiedzał naszą stronę.

Jak to jest możliwe? Odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy kto odwiedzi stronę ma automatycznie sprawdzany adres IP z jakiego z jakiego nastąpiło wejście na stronę. Następnie system automatycznie sprawdza jaka firma używa tego adresu IP.

Opisane powyżej działania są niewątpliwe pomocne, ale nie mają 100% skuteczności. Nigdy nie uzyskamy wiedzy o wszystkich użytkownikach. Część firm rozpoznamy na podstawie adresu IP, w przypadku innych będzie to niemożliwe bo kontakt nastąpi z domu jakiegoś prezesa, który sprawdza naszą stronę wygodnie siedząc wieczorem na kanapie i jest podłączony do prywatnego łącza . Procent rozpoznanych wizyt zależy od branży w jakiej się poruszamy ale nigdy nie będzie ich 100%. Czy w takim razie warto podejmować wysiłek?

Zdecydowanie tak, ponieważ wówczas zyskujemy czas na przygotowanie na wypadek, gdyby dana firma postanowiła się skontaktować w sprawie oferty. Możemy również uprzedzić jej kroki i umieścić interesujące materiały na stronie, które będzie można ściągnąć po udostępnieniu adresu e-mail. Wówczas zyskujemy konkretny kanał komunikacji, dzięki któremu możemy podjąć pierwsze kroki sprzedażowe.

Poniżej jak informacja o “anonimowej” wizycie może wyglądać. Czarne pola to zamazana informacja na temat użytkownika.

anonimowy  ruch na stronie

W przypadku witryn typu b2b każda wizyta może oznaczać szansę na pozyskanie nowego klienta, więc dobre przygotowanie na jego przyjście może okazać się kluczowe. Jeśli jest anonimowy, chcemy jak najszybciej odkryć jego tożsamość i zachęcić do interakcji, która może przynieść obustronne korzyści. Jesteśmy skłonni dać mu coś od siebie, ale w zamian oczekujemy rewanżu, przynajmniej w formie skromnego adresu e-mail, który może być początkiem owocnej współpracy. W tej sytuacji systemy Marketing Automation mogą się okazać nieocenione.

Marketing Automation w Twojej firmie
NetResearch.pl wdraża i optymalizuje rozwiązania Marketing Automation dla firm z branży B2B i B2C.          Skorzystaj z naszej oferty →

, , ,