Go to Top

Zanim rozpoczniesz optymalizację – cz. 1

optymalizacja part strony 1Myśl o optymalizacji niektórych części serwisu z reguły nadchodzi znienacka. Co jednak powinien zrobić właściciel strony internetowej, zanim zabierze się do pracy nad ulepszaniem swojego biznesu?


Przed rozpoczęciem prac nad optymalizacją należy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. W tym celu można wykonać niewielkie ćwiczenie, a mianowicie usiąść sobie na rękach, a w zasadzie dłoniach, żebyśmy nie mogli nimi poruszać. Dlaczego mamy to zrobić? To proste – dlatego, żebyśmy niczego nie zrobili za szybko, pochopnie i znaleźli czas na zastanowienie się nad kilkoma sprawami.

Patrząc na serwis internetowy widzimy zbiór stron, które w większym lub mniejszym stopniu są ze sobą połączone. Pod względem warstwy graficznej można zauważyć, że łączy je z reguły menu. Warto jednak spojrzeć na stronę internetową z biznesowego punktu widzenia.

Większość serwisów w internecie ma wyznaczony jakiś cel. Tak, sklep ma na celu sprzedaż, natomiast firmowe witryny – często mają za zadanie zbieranie leadów. W większości przypadków i tak, głównym celem jest zysk, któremu służą rozmaite procesy.

Podstawowym celem w e-commerce jest proces sprzedaży, np. w sklepie internetowym. Jednak nasze dążenia mogą być realizowane również za pomocą innych działań. Bardzo pomocny w osiąganiu celu biznesowego jest np. proces zapisu do newslettera, który z kolei może zapoczątkować akcję wysyłania ofert do klientów znajdujących się w bazie mailingowej lub proces zapisu do Facebooka, itp.

Patrząc z tej perspektywy można zauważyć, że serwis internetowy jest miejscem, w którym zachodzi wiele różnych procesów. Jeśli więc chcemy zoptymalizować stronę internetową musimy wiedzieć, w jakich akcjach bierze ona udział oraz określić, co chcemy poprzez dany proces osiągnąć. Następnie warto przeanalizować czy zmiana na tej konkretnej stronie na pewno wpłynie korzystnie na tą akcję i jej efekty.

Dlatego zastanawiając się nad optymalizacją warto na chwilę usiąść na własnych dłoniach i pomyśleć, o stronie, którą chcemy zmienić i procesie, w którym uczestniczy. Dopiero jak będziemy pewni, że to zwiększy naszą konwersję, wstańmy i zabierzmy się do działania. W przeciwnym wypadku – lepiej poczekać aż nam chęć na optymalizacje przejdzie :)

, , , , , , ,
  • KeyPi

    A ta panna w zdjęciach (konkretnie jej miednica)? To test na konwersję? :+)